דף הבית
אודות
תחומי עיסוק
גישור
> כתבות מאמרים ומכתבי תודה
English
צור קשר

כתבות, מאמרים ומכתבי תודה

 ברית הזוגיות

ניר וגלי הכירו לפני מספר שנים לאחר שהתגרשו מבני זוגם . ניר וגלי התאהבו ורצו להינשא ולהקים בית חם להם ולילדים שייוולדו להם, אך המציאות הישראלית טפחה על פניהם. ניר הינו כהן וגלי גרושה ועל כן על פי הדין הדתי הינם פסולי חיתון ואינם יכולים להינשא כדת משה וישראל.
אלכס ושירית הכירו בטכניון, התאהבו והחליטו להינשא ולהקים בית בישראל. אך אלכס הינו חסר דת ושירית יהודיה ועל כן אינם יכולים להינשא כדת משה וישראל.
שירן ויניב הכירו בצבא, התאהבו והחליטו להקים משפחה בישראל. שירן, אשר חוותה בנערותה מאבק גירושין קשה בין הוריה ואשר נושאת את צלקות המאבק עד עצם היום הזה מסרבת בכל תוקף להינשא ברבנות בטקס דתי. " אני לא אפקיד את חירותי בידי אף גבר, יהא אשר יהא " אמרה.
אביבה נשאה לירון לפני 25 שנה. למן תחילת הנישואין התעמר ירון באביבה מבחינה כלכלית, עד כי בחלוף 5 שנים בקשה אביבה להתגרש. ירון סרב להתגרש ולמעשה עד היום, 20 שנה לאחר שבני הזוג נפרדו מסרב ירון ליתן לאביבה את גיטה. לפני כ- 10 שנים הכירה אביבה את עוזי, השניים התאהבו וכיוון שהינם מנועים מלהינשא (אביבה עדיין נשואה) הם חיים כידועים בציבור עד עצם היום הזה.
רן וחגי התאהבו והחליטו לאמץ ילד ולהקים בית בישראל. הדין הדתי אינו מכיר בנישואין בין בני אותו המין ועל כן הינם מנועים מלהינשא נישאים דתיים.
במדינת ישראל אשר רובה חילונית וליברלית נישואין וגירושין נערכים על פי הדין הדתי. אי אפשר להינשא ולהתגרש בישראל בהליך אזרחי.
המשפט הישראלי אם באמצעות חקיקה מפורשת ואם באמצעות פסיקה יצר מעין תחליפי נישואין (ידועים בציבור, נישואין אזרחיים מחוץ לגבולות ישראל) והעניק לאותם זוגות זכויות הדומות במידה מסוימת לזכויות שניתנות לזוגות נישאים.
במקביל נוצרו תחליפי גירושין (חלוקת רכוש וכד').
אך תחליפים אלה אינם נותנים את המענה המלא לנישואים אזרחיים.
פעמים רבות הועלתה בישראל ההצעה לכונן נישואים אזרחיים, אך הצעות אלו נדחו על ידי פלגים המזוהים עם פלגים דתיים.
מהמצב הפוליטי בישראל ניתן להבין כי נישואים אזרחיים לא יהיו בישראל בקרוב ועל כן הוצעו הצעות פשרה בתקווה שיענו על מצוקות המצב בישראל וביניהן - ברית הזוגיות.
כל זוג שיהיה מעוניין בקשר זוגי מחייב, אך מנוע מסיבות שונות להינשא בנישואין דתיים יוכל להירשם במרשם הזוגיות. כן יתבצע רישום בתעודת הזהות. רישום במרשם הזוגיות יעניק לבני הזוג את כל הזכויות האזרחיות מהן נהנים זוגות נישואים ( זכויות סוציאליות, ירושה, רכוש, מזונות, אימוץ וכד').
דיני הגירושין לא יחולו על זוגות אשר נרשמו במרשם ברית הזוגיות ועל כן יהיה צורך בהליך אזרחי לפירוק הקשר בחסות בתי המשפט. התרת נישואין קלה, באמצעות הודעה בלבד של צד אחד למשנהו, ללא תקופת המתנה ובדיקה באמצעות הליך משפטי, עלולה להוות פגיעה בצד החלש ובילדי הצדדים ועל כן יהיה צורך לתת את הדעת על אופן התרת ברית הזוגיות .
המתנגדים לברית הזוגיות טוענים כי הדבר יעודד נישואי תערובת, כי עלולים להיות יותר ממזרים בשל עבירות של איסור אשת איש, שמירת על אחדות העם ואופיה היהודי של מדינת ישראל. המתנגדים חוששים כי ויתור בתחום זה יגרור ויתורים נוספים בענייני דת.
התומכים מצדדים באלטרנטיבה לידועים בציבור, מעמד בעייתי להגדרה ואשר לא נהנה מכל הזכויות הניתנים לזוגות נשואים. זוגות לא יצטרכו להעמיד את יחסיהם למבחן בפני הרשויות, פירוק הקשר יהיה קל יותר, תהינה פחות נשים עגונות וזוגות אשר מלכתחילה רצו זוגיות בלתי מחייבת לא יהיו ידועים בציבור בניגוד לרצונם.
לסיכום:
3 הצעות להסדרת המצב הקיים בישראל: נישואים אזרחיים, הסדרת מעמד הידועים בציבור או ברית הזוגיות. ברית הזוגיות מנסה לפשר בין עיגון אלטרנטיבי של מערכות היחסים של זוגות לבין התנגדות הממסד הדתי . בבסיס הרעיון שימור המצב הקיים בו נישואין בישראל מתקיימים במסגרת דתית בלבד תוך הקמת מוסד משפטי חדש שייתן מענה לאלה שאינם יכולים או אינם רוצים להינשא על פי הדין הדתי.
לאחרונה הגיש ח"כ דוד רותם הצעת חוק פרטית לקביעת מעמדם של בני זוג שבאו בהסכם הזוגיות. לא יהיה קל....


 ***************************************************************************************

המורכבות שבהליכי הגירושין

נישואיהם של גיל , איש הייטק מצליח ,ורותי, עובדת סוציאלית, התנהלו על מי מנוחות במשך כ- 15 שנה. במהלך הנישואין נולדו לגיל ורותי ילדיהם רון ולירז.
תנאי העסקתו של גיל אפשרו למשפחה רמת חיים גבוהה, אך רותי מעולם לא התעניינה במקורות הפרנסה ובהיקף נכסי המשפחה, גיל הוא זה שדאג תמיד לרווחת התא המשפחתי.
לאחרונה רותי שמה לב כי גיל מאחר לחזור מהעבודה בתדירות גבוהה יותר, הוא עצבני יותר, מתחמק מניסיונות התקרבות מצידה ודפי חשבונות , שבעבר הושארו על המדף בחדר העבודה , נעלמו.
רותי חשה כי נישואיה על סף קריסה.
כאשר את חשה כי כל נורות האזהרה נדלקות וחיי הנישואין עומדים להגיע לקיצם, כדאי שתפני לקבלת ייעוץ מעו"ד המתמחה בדיני משפחה.הליכי הגירושין הם הליכים מורכבים וכל מקרה אינו דומה למשנהו.כדאי לא להתייעץ עם חברה שהתגרשה לפני 10 שנים ולא עם בן השכנים שזה עתה סיים משפטים וגם לא תפני לעורך הדין שלפני שנתיים ערך את החוזה של דירתכם החדשה. חשוב לפנות לעו"ד הבקיא בדיני המשפחה ובפסיקה המשתנה כל הזמן, לצורך בנית אסטרטגיה שתעמיד אותך במקום הטוב ביותר ותיתן לך יתרון.ישנן מספר פעולות אותן תוכלי לנקוט עוד בטרם עלתה המילה "גירושין" לחלל האוויר. כאשר מתכננים פעולה כלשהי, החלק החשוב ביותר הוא העיתוי.
למרות שאת במצב רגיש ביותר ושרויה בבלבול, כעס עמוק ומתח רב, עליך להימנע מפעולות אימפולסיביות שיכשילו את הפעולה. אל לך להתפתות ולספר לקרוביך וחבריך על חששותיך ועל דרכי הפעולה בהן את עומדת לנקוט, פן "ידלוף" הדבר, אפילו בתום לב, לבעלך והוא יקדים ויפעל לפניך.
עדיף להימנע מהצהרות מיותרות ומנקיטת פעולות קיצוניות.
לעיתים כדאי דווקא להשהות את עניין הגירושין, כאשר את יודעת כי בעלך עומד לסגור עסקה מוצלחת ביותר שתגדיל את רווחיו וגם לך יהיה חלק בהם.
חלק מהפעולות אותן תוכלי להקדים ולעשות הן:
- חיפוש אחר תלושי השכר של הבעל (במידה והוא שכיר) או דו"חות כספיים של העסק וזאת על מנת שניתן יהיה להוכיח בכתב את היקף העסקים האמיתי שלו. לצלם את כל המסמכים הרלוונטיים ולהחזיר.
- לבקש מהבנק דפי חשבון ולנסות ולבדוק באם קיימים בין הניירת הנמצאת בבית דפי חשבון המעידים שלבעלך חשבון על שמו בלבד.
- עליך לאגור כמה שיותר מסמכים המעידים על רמת החיים אליה הייתם מורגלים – פנקסי צ'קים, כרטיסי אשראי, חשבוניות וכד'
- משכי כספים מחשבון הבנק, כמה שניתן, מבלי לעורר חשד.
- נסי להתחקות אחר כל רכוש או זכות או מסמך השייך לבעלך, בטרם ייעלם.
- אספי ראיות לבגידתו של בעלך, אך הישמרי!!! שלא להתפתות למעקבים ולצילומים בלתי חוקיים.

והחשוב ביותר – פני לקבלת ייעוץ מקצועי לבניית אסטרטגיה כוללת.

**************************************************************************